fbpx

Talkkuna – piirkondlik toidutraditsioon Soomes

Soomlaste üks meelisviis talkkuna söömiseks on segada seda värskete mustikate ja suhkruga. Tänapäeval on populaarne segada talkkunajahu ka jogurti, viili või jäätisega.

Talkkuna söömine on olnud hästi tuntud Hämes, Savos, Kainuus ja Karjalas. Rannikule levis see alles hiljem. Ajalooliselt on talkkunat söödud Lõuna- ja Lääne-Soomes pudruna.  Kõige tavalisem viis talkkuna pudru söömiseks oli pudru valmistamine kloppides talkkuna jahu kuumas, kergelt soolatud vees. Talkkuna puder serveeriti kas võiga või praerasvaga. Kuna odrast valmistatud talkkuna oli eelnevalt keedetud ja siis jahvatatud, siis polnud keetmine vajalik.

Talkkuna jahu on segatud ka vee, marjade (nt mustikatega), rasva või kalapuljongiga. Hämes söödi talkkunat segatuna viili või hapupiimaga.

Põhja-Savos tehti talkkunat eelkõige odrast, Lõuna-Savos aga kaerast, odrast ja hernestest. Lõuna-Pohjanmaal oli tuntud pisut teistsugune talkkuna. Seal valmistati seda kaera-, odra- ja rukkijahust. Lõuna-Pohjanmaa talkkuna ei sisaldanud ube ega herneid.

Kaasaegset talkkuna jahu toodetakse üllatuslikult päris palju. Soome on olemas Suomalaisen Talkkunan perinneyhdistys, mille ülesandeks on talkkuna söömist uuesti populariseerida. Soomes toodetakse talkkunat väikestes piirkondlikes ettevõtetes ja müüakse tihti kohapeal, tuntud on kaht tüüpi talkkuna – parvitalkkuna (kuivatatud pööningul või saunas) ja uunitalkkuna (kuumtöödeldud ahjus). Keskmistes ettevõtetes toodetud talkkuna jõuab lisaks kohapealsele müügile ka lähiümbruse poodide riiulitele. Kuigi ka seal kipub seda toodet leidma eelkõige alumistelt riiulitelt.

Suuri talkkuna tootjaid on Soomes kaks – Taivalkosken Mylly ja Laihilan Mallas. Kokku toodetakse ja süüakse Soomes keskmiselt 25 tonni kama kuus. See number sarnaneb Eestis toodetavale ja tarbitavale kama numbrile. Erinevus on ainult selles, et Soomes elab 5-6 korda rohkem inimesi.

Erinevatest piirkondadest pärit talkkuna on praegu müügil kogu Soomes.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.