fbpx

3 põhjust miks süüa rohkem kama

Supertoitudest ja nende kasulikkusest  räägitakse palju ning enamasti on tegu eksootiliselt  nimedega , kuid on olemas veel üks tõeliselt väärtuslik supertoit, mis pärineb siitsamast Eestist – selleks on kama! 

Just Kama poolt kasutatava kama koostisse kuuluvad teraviljadest rukis, oder ja kaunviljadest hernes. Hernest on pea veerand kogusest, seega on tegemist olulise taimse proteiini allikaga. Oleme harjunud  kamajahu segama keefiriga ja sööma seda suvel. Samas on kamal kõrge toiteväärtus ning palju kasulikke omadusi. Tahad olla tervem, siis peaks kamast tehtud toite sööma aastaringselt

Miks on kama meile kasulik ja miks seda sööma peaks – sellest loe allpool lähemalt.

1. Kiudained

Kamajahu sisaldab suures koguses kiudaineid, mis täidavad kõhtu, viivad organismist mürkaineid välja ja reguleerivad ka vererõhku – aeglaselt imenduvad süsivesikud aitavad selle normis hoida. 100 grammis kamas sisaldub umbes 15 grammi kiudaineid! Täiskasvanud inimene võiks päevas tarbida 25-35 grammi kiudaineid ning pool sellest võiks tulla teraviljatoodetest nagu näiteks kama.

2. Mineraalained

Kama sisaldab kaaliumit, mis on väga oluline südame normaalseks tegevuseks. Lisaks leidub kamas veel fosforit, räni, rauda, tsinki, niklit ja seleeni. Fosforit vajab organism luukoe ehituseks, rauast sõltub kudede varustamine hapnikuga, seleen on oluline antioksüdant ning räni parandab naha, küünte, juuste ja kõhrede seisundit, tsink tugevdab immuunsust.

3. Vitamiinid

Kamas leidub olulisi B-rühma vitamiine, mis on inimesele igapäevaselt vajalikud, et ainevahetus saaks normaalselt toimida ja rakkude ehitus samuti. B-vitamiinide defitsiit on organismile lausa ohtlik. Marjakamas on ohtralt ka C-vitamiini.

Kama on kodumaine supertoit, mida tasub kombineerida hapendatud piimatootega – nii saab organism vajalikus koguses kaltsiumit ja valke. Hapendatud piimatooted on organismile kasulikumad kui piim, sest neist suudab organism kaltsiumit paremini omastada

– näiteks katsetada kama erinevates tervisejookides, kuhu võib panna mistahes meelepäraseid lisandeid

– marjakama sobib lisandiks hommikupudrule, pannkoogi taignasse, kohupiima ja vahukoore magustoitudesse

Sööme kama ja püsime terved!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.